неділя, 20 жовтня 2024 р.

25 жовтня всі охочі долучаться до всеукраїнського Радіодиктанту національної єдності. І це значно більше, ніж бажання відтворити текст без помилок. Люди пишуть вірші, надсилають неймовірні історії про себе, збираються разом у різних локаціях, постять фото у соцмережах та діляться враженнями. Що варто зробити, аби як слід підготуватися? Адже часу ще вдосталь.

Яким буде радіодиктант 2024

Цьогоріч текст замовили відомій багатьом новаторськими темами та оригінальним стилем письменниці Оксані Забужко. У соцмережах вже обговорюють, що речення, як у творах авторки, можуть бути величезними та сповненими авторської пунктуації. Однак сама пані Оксана з посмішкою це заперечує: «…старалась, аби забужківський стиль не аж надто деформував загальні граматичні правила та все, що там належить за правописом». Стосовно теми тексту (радіо) вона додала, що та мила, симпатична. Авторка, за її словами, радісно зібралася на цю тему висловитися і зачерпнути все те, що за століття українського радіо назбиралося.

Текст у прямому етері 25 жовтня об 11:00 читатиме військовий, поет, музикант та громадський діяч Павло Вишебаба. Радіодиктант транслюватимуть на всіх платформах Суспільного: телебаченні, радіо та диджиталі.

Як усе починалося 

1. Найтриваліший диктант. Тепер це складно уявити, але у 2000 році, коли народився радіодиктант, письмові відповіді учасники надсилали організатору — Українському радіо протягом аж чотирьох місяців! Слухачі не зрозуміли часові межі. А організатори не очікували на таке повсюдне бажання приєднатися. Хоча акцію провели у травні, переможців оголосили тільки восени. Люди, які не чули диктанту, навіть переписували текст одне в одного! Звісно, це було не прозоро, але зворушливо.  

2. Поява традицій. Напочатку ідея мало відрізнялася від шкільної практики. Тексти брали просто зі збірок диктантів. Читав їх автор шкільних підручників з української мови та літератури Олександр Авраменко. 

3. Перший рекорд. 2014 року Київський столичний університет імені Бориса Грінченка встановив рекорд України з наймасовішого написання радіодиктанту: 689 учасників зібралися разом. Вони слухали козацькі марші та бандуристів, дискутували стосовно історії України. Преса тоді писала, що радіодиктант стає флешмобом, коли одночасно в різних регіонах збираються групи людей та приділяють час рідній мові. Того року подарунки та премії не присуджували через складні часи: початок російсько-української війни. Але учасників ставало дедалі більше. 

4. Цифровізація. У 2015 радіодиктант отримав і телевізійний вимір. А роботи дозволили надсилати не лише звичайною поштою, а й електронною. Протягом двох днів дозволялося перевіряти помилки, а потім потрібно було відсканувати чи сфотографувати роботу та надіслати на імейл. Влаштували конкурс світлин та малюнків про радіодиктант, а текст був уперше спеціально підготовлений до події. У 2016 до диктанту долучилися громадяни 13 інших країн. У 2017 радіодиктант почали стрімити у Facebook. 

5. Радикальні зміни. Із 2019 на роздуми й перевірку давали лише 15 хвилин після завершення диктанту. За цей час слід було сфотографувати чи відсканувати рукописний текст та надіслати в електронному варіанті до Національної суспільної телерадіокомпанії України. Після цього одразу ж публікували правильний текст. Для тих, хто з якихось причин міг надіслати роботу лише в конверті, ввели інший конкурс: есеїв про те, як писалося диктант. Ці історії можна було надсилати протягом трьох днів. 

6. Нові голоси. У 2020 відбулося ще одне цікаве нововведення: текст тепер готує не філолог, а сучасний письменник, а читає його відомий актор. Першим експериментом був творчий дует письменника Івана Малковича та харизматичної Римми Зюбіної. Диктант писали навіть члени полярної експедиції на станції «Академік Вернадський» в Антарктиді! У 2021 текст написав та озвучив поет і прозаїк Юрій Андрухович. Він визнав, що це початок нової книги. Диктувальник читав схвильовано та швидко, що викликало трохи нарікань, тож надалі знову повернулися до дуету автора та актора. 

Читати далі: https://osvitoria.media/experience/yak-pidgotuvatysya-do-radiodyktantu-natsionalnoyi-yednosti/


Немає коментарів:

Дописати коментар